بلاگ

رشد و توسعه فردی

تا به حال چند دفعه برای شما اتفاق افتاده که دوست داشتید کاری انجام دهید اما آن کار جوری که دوست داشتید پیش نرفته؟!

دوست داشتید در بین دوستان و یا همکاران خود جایگاه ویژه ای داشته باشید اما هربار که تلاش کردید نتیجه دلخواه شما حاصل نشده  است ؟!

چند بار برای ارتقای شغلی خود تلاش کردید اما موفق نشدید ؟!

همه ما انسان ها به نوعی با مسائل مشابه ای برخورد کردیم یکی از دلایلی که ما به اهداف و یا به خواسته های خود دست پیدا نمیکنیم این است که به اندازه کافی رشد وتوسعه پیدا نکردیم .

رشد و توسعه فردی چیست؟

رشد و توسعه فردی یعنی ، فعالیت هایی که باعث میشوند از نظر ذهنی و شخصیتی ارتقا پیدا کنید . فرض کنید فردی که بیش از ده بار رزومه شغلی اش را برای یک شرکت ارسال کرده است و هر بار که رزومه خود را ارسال میکند هیچ پیش رفت و تغییری در رزومه خود صورت نمیدهد و هر بار رزومه اش رد میشود و فقط انتظار این را دارد که این بار دیگر قبول خواهد شد و شغلی که سال ها در انتظارش بوده را به دست می آورد به نظر شما احتمال این که بتواند  این جایگاه را  به دست بیاورد چقدر است؟

به احتمال زیاد شما هم با من هم عقیده هستید احتمالا برای بیستو سومین بار هم در حال ارسال رزومه خود به شرکت خواهد بود!!

بیشتر ما انسان ها به رشد و توسعه شخصی خود توجهی نمیکنیم که برای به دست آوردن نتایج جدید نیاز داریم تا چیزی تغییر کند هر بار به شکل قبل اقدام میکنیم و فقط انتظار داریم تا چیزی تغییر کند  به صورت کلی رشد و توسعه فردی یعنی مهارت هایی که به ما کمک می کنند به حداکثر توانایی خود دست پیدا کنیم.

شناگری را در نظر بگیرید !

یک شناگر را در نظر بگیرید که رویایی در سر دارد او عاشق این است که به سکوی قهرمانی برود و مدال نفر اول را به گردن بیندازد برای این که این رویا را به واقعیت تبدیل کند باید  در سبک زندگی اش تغییر ایجاد کنند . او قبلا بیشتر وقتش را با دوستان خود سپری میکرد و یا در حال لذت بردن از زندگی اش بود ، هر بار که اطرافیانش از او سوال می پرسیدند که برای آینده ات چه تصمیمی گرفتی با افتخار از رویایی که داشت حرف میزد اما هیچ تغییری در رفتارش رخ نمیداد تا اینکه یک روز به خودش آمد و تصمیم گرفت تا زمان را از دست نداده است و اعتبارش را خراب نکرده کارهایی انجام دهد تا به رویایی که در سر دارد دست پیدا کند.

تصمیم گرفت در روز دوبار از زمانش را به تمرین کردن اختصاص دهد و رابطه اش را با دوستانش به حداقل برساند برای فعالیت دانشگاهی اش برنامه ریزی کند و برای تغذیه ی مناسبی که باید داشته باشد از یک متخصص کمک بگیرد اما مشکلی وجود داشت او برنامه ریزی اش مشکل داشت بارها برنامه ریزی اش باشکست مواجه شده بود پس تصمیم گرفت اول روی مهارت های خودش کار کند .

در انتها او توانست بعد از تلاش های زیاد ، به رویایی که در سر داشت دست پیدا کند و موفق شود. این اتفاق در زندگی اش به او یاد داد برای موفقیت ، چه مسیری را باید طی کند و بعد از آن توانست احتمال موفقیتش را در بخش های دیگر زندگی افزایش دهد.

این نوعی از رشد و توسعه فردی است که ما هم در زندگی شخصی خود میتوانیم تجربه کنیم.

کارهایی انجام میدهیم و تجربه کسب میکنیم ، مطالعه میکنیم و دانشی کسب میکنیم ، ارتباط برقرار میکنیم و از تجربه دیگران استفاده میکنیم و هربارچیزی به ما اضافه میشود که باعث رشده افکار و رفتار ما میشود.این امر به شما کمک میکند تا احتمال موفقیت خودرا افزایش دهید.

رشد و توسعه فردی ما چگونه صورت میگیرد ؟

همه ی ما دوست داریم جایگاه معتبرتری در زندگی داشته باشیم و رشد کنیم ، حال فرقی نمیکند در چه زمینه ای باشد تحصیلی  ، شغلی ، درآمدی ، و یا ورزشی برای رشد در هر کدام از این زمینه ها اول باید برروی خودمان و مهارت هایمان کار کنیم تا ابزار هایی رو به دست بیاوریم که تا به حال نداشتیم.

اولین گام برای رشد خودشناسی است :

قبل از هرکاری اولین قدم این است که شما شناخت کافی از چگونگی افکارتان و توانایی هایتان ، نقاط ضعفتان و همچنین آگاهی از شرایطتان و احساساتتان داشته باشید و بعد از آن باید مهارت هایی رو یاد بگیرید تا به روند زندگیتان کمک کند .

10مهارتِ توسعه فردی:

خودشناسی و ادراک

هدفگذاری و چشم انداز

برنامه ریزی و الویت بندی

مدیریت زمان

کنترل احساسات

تمرکز و توجه

اصول اجرایی تغییر

ارتباطات

فن بیان و سخنوری

خلاقیت و نوآوری

کلام آخر

زمانی مهارت های خود را افزایش میدهید شما یک فرد کامل هستید که در بُعدهای مختلف فردی مثل بُعد اجتماعی ، ذهنی ، جسمی و عاطفی رشد کردید و کیفیت زندگی خود را افزایش داده اید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید