بلاگ

پنج نیاز اصلی انسان

با درک نیاز های اصلی انسان به خوبی میتوانید شکاف زندگی خود را پیدا کنید

گاهی احساس بدی را تجربه میکنیم احساس میکنیم ما را دوست ندارند و به ما اهمیت نمیدهند ، احساس میکنیم که توان انجام دادن کاری را نداریم و انگار که بی عرضه هستیم، گاهی هم احساس میکنیم که عقب ماندیم ، احساس میکنیم که هیچ کس به ما اهمیت نمیدهد و مارا مورد توجه خود قرار نمیدهد ، در بعضی از مواقع هم فقط دلمان میخواد هیچ کاری انجام ندهیم در کنارش بی حوصله هم هستیم .

احساسات ما و تمایلات درونی ما ما را به سمتی سوق میدهند که نیاز خود را به دست بیاوریم اما ما نمیدانیم دقیقا چه چیزی را در زندگی دنبال میکنیم . به قدری پیچیدگی و دردسر و مشکلات وجود دارد که ما را در خود غرق کرده است انگار که خوشبختی را از ما دزدیده اند . در این مقاله شما با پنج نیاز اصلی انسان آشنا خواهید شد که مانند یک قطب نما عمل میکند و میتواند جهت درست را در هر بخش از زندگی به شما نشان دهد.

 

پنج نیاز اصلی انسان

در زندگی همانطور که اگر آب و غذا ننوشید و نخورید احساس تشنگی و گرسنگی به شما دست میدهد اگر که نیاز های دیگری را هم برای خود ارضا نکنید باعث میشود که احساسات بدی را تجربه کنید مانند احساس خشمه از خود ، نگرانی نسبت به آینده ، ترس و اضطراب و ….

نیازهای انسان به دو دسته تقسیم میشوند  نیاز فیزیولوژیک  و نیاز های کیفی

نیاز فیزیولوژیک شامل نیاز به 1- بقا و زنده ماندن است

نیاز کیفی شامل 2-نیاز به آزادی ، 3-نیاز به عشق و احساس تعلق ، 4-نیاز به قدرت ، 5-نیاز به تفریح که سطح کیفیت زندگی شما را تعیین میکنند .

در ادامه تمام این پنج نیاز را به صورت مختصر توضیح خوهیم داد.

 

نیاز به بقا

انسان ها به صورت فیزیولوژیک به دنبال این هستند تا زنده بمانند و تولید مثل کنند و این یکی از نیاز های اصلی انسان حساب میشود این نیاز به تنهایی شامل : غذا ، مسکن ، پوشاک ، ترشحات هورمونی و رابطه جنسی ، گرما ، هوا ، امنیت است . این نیاز را عامل های دیگری تحت تاثیر قرار میدهد مثل درآمد و داشتن پول.

 

نیاز به آزادی

این که ما دوست داریم هر کجا که دلمان میخواهد زندگی کنیم و تصمیماتی رو بگیریم که تحت انتخاب خودمان است، به راحتی بتوانیم خود را بیان کنیم و نظر خود را به اشتراک بگذاریم، همچنین آفریدن ، کشف کردن ، داشتن حریم شخصی ، نوعی داشتن آزادی حساب می شود.

 

نیاز به عشق و احساس تعلق

این که ما دیگران را دوست داریم و احساس کنیم که دیگران هم مارا دوست دارند نیازی را در ما ارضا میکند و به ما احساس تعلق داشتن را میدهد ما نیاز داریم برای دیگران عزیز و دوست داشتنی باشیم همچنین این را ببینیم که به نیازهای ما توجه دارند و به آن اهمیت میدهند . در روانشناسی این نیاز یکی از نیاز های تاثیر گذار در مشکلات روان شناختی حساب میشود که عدم عشق و احساس تعلق میتواند باعث تصمیم گیری آدم ها به پایان دادن به زندگی خود شود. (به معنای خود کشی)

 

نیاز به قدرت

نیاز به قدرت به این منظور نیست که بر دیگران سلطه داشته باشیم و به آن ها زور گویی کنیم حتا برتری خود را به رخ دیگران بکشیم بلکه نیاز به قدرت به این معناست که ما بدانیم و احساس کنیم که توانایی و قابلیت داریم، یعنی این که ما احساس درونی خود شکوفایی داشته باشیم و کنترل درونی بر رفتار و عملکرد خود .در کنار این موضوع داشتن احساس رشد ، پیشرفت ، افتخار ، اهمیت ، احترام به خود و تمام چیز های که مربوط به رشد و پیش رفت می شود.

 

نیاز به تفریح

نیاز به تفریح یک نیاز است که از زمان تولد با ما خواهد بود تا زمان مرگ و هر بار در طول زندگی بروزرسانی میشود و شکل و نوعش متفاوت میشود . همه ی ما انسان ها نیازمند این هستیم تا بخندیم لذت ببریم و شادی کنیم شوخ طبع باشیم . این نیاز در همه انسان ها همگانی است از این رو یک فرصت برای برقراری ارتباط های جدید خواهد بود.

 

درک این نیاز ها چرا اهمیت دارد؟

وقتی که ما با این نیاز ها آشنا باشیم به راحتی میتوانیم شکاف زندگی خود را پیدا کنیم دلیل عدم پیشرفت و رضایت در زندگی را میتوانیم به دست بیاوریم و برای حل کردن آن نقشه ای ترسیم کنیم و سعی کنیم در مسیر زندگی به تمام نیاز های خود پاسخ دهیم اگر به این نیاز ها به درستی پاسخ داده نشود باعث ایجاد چهار احساس بد اصلی میشود که در بر گیرنده احساسات دیگر هستند:

  • ترس
  • خشم
  • بیزاری
  • غم

 

کلام آخر

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا به شما اهمیت این را نشان دهیم که پنج نیاز اصلی انسان چه مقدار در زندگی انسان نقش دارند و مورد اهمیت و توجه هستند از این پس سعی کنید زمانی که احساس نا خوشایندی داشتید ببینید کدام نیاز است که به آن پاسخ درستی نداده اید و یا داده نشده است.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید